VETO! - jest to kolekcjonerska gra karciana akcją umiejscowiona w szlacheckiej Polsce - w XVII wiecznej Rzeczypospolitej. Gra jest kolekcjonerska oznacza to, że każdy z graczy tworzy swoją własną niepowtarzalną armię i toczy rozgrywki z przeciwnikami.

VETO! jest grą pod każdym względem oryginalną i co bardzo ważne w każdym calu profesjonalną. Znajdziemy w niej wszystko co trzeba - historyczny klimat, profesjonalny projekt kart oraz oczywiście niezwykłe ilustracje.

Kiedy obsadzona jest gra VETO!

Gra ta została umiejscowiona w XVII wiecznej Rzeczypospolitej w roku 1648, jest to czas Wolnej Elekcji po śmierci Władysława IV Wazy. VETO! skupia się na walkach obsadzenie pustego po Władysławie IV tronu. Gra świetnie obrazuje informacje, które starali się przekazać nam nauczyciele historii oraz to o czym czytaliśmy w dziełach Sienkiewicza.

Jak grać w grę karcianą VETO!

Gra ta jest wyjątkowa bo nie rozpoczyna się dopiero przy stole wraz ze znajomymi a trochę wcześniej, od pytania kim będziesz grał? Którą frakcję wybierasz? Radziwiłłów? Dworską? Awanturników? Wiśniowieckich? Musisz zdecydować o tym jeszcze zanim kupisz zestaw kart - które będą w czterech podstawowych wersjach. Później swoją talię możesz oczywiście jeszcze uzupełniać o karty dodatkowe z zestawów uzupełniających.

Gdy wybrałeś już swoje stronnictwo wyłóż na stół jej kartę - na karcie powinien znajdować się herb, opis specjalnych zdolności twojej frakcji oraz informacja o wielkości Skarbu (tej początkowej). Na środku stołu połóż znaczniki - to pula Kresek, czyli szlacheckich głosów, o które będziesz walczył z innymi graczami. Karty które masz w ręce oznaczają Twoje możliwości w danej chwili - to tak zwany Dwór. Jest jeszcze Kredens - czyli zbiór kart,który układasz ze swojej lewej strony, z tych kart możesz korzystać w tej rozgrywce.

Musisz również zapamiętać, że każda Twoja karta oraz te należące do przeciwników należą do jednego z czterech rodzajów: Postaci, Moderunku, Posesji lub Efektów.

Rodzaje kart w Twojej ręce

Postaci to nasi bohaterowie, ich wystawianie prowadzi do pojedynków między nimi - zarówno na słowa jak i na szable. To sposób na wygranie gry.

Moderunek - w tego rodzaju kartach znajdziesz wszystko, czym można robić krzywdę i parę innych rzeczy - to swego rodzaju karty akcji.

Posesje - takie jak: latyfundia, sioła, targi i karczmy. Dzięki Posesjom Skarb się wzbogaca, a wiadomo że złoto jest niezwykle ważne w walce o władzę.

Efekty to wszystkie niespodziewane zdarzenia, które w oczywisty sposób mogę zmienić przebieg gry.

Podsumowanie

VETO! gorąco polecam - podstawowe zasady i pojęcia już znasz. Resztę dowiesz się z instrukcji, a gra to najlepszy sposób żeby szybko nauczyć się wszystkich zasad.