Złam to - jest jednoosobową grą logiczną z serii Smart Games wyprodukowana przez Granna. Gra ta sprawdzi nasze umiejętności logicznego myślenia, sprytu i abstrakcyjnego podejścia do problemu. Bend it - czyli Złam to - jest jednym z tytułów serii łamigłówek Smart Games, ten tytuł jak i inne: IQ Fit, IQ Twist, IQ Puzzler, Colour Code, Tangoes należą do łamigłówek abstrakcyjnych.

Jak wygląda gra Złam to?

Gra Złam to składa się z zielonej planszy z wgłębieniami o wymiarach 6×6 pól, oraz z sześciu czarno-białych modułów złożonych z sześciu dużych kul połączonych ze sobą w sposób sztywny lub ruchomy za pomocą „zawiasu”, dzięki któremu możemy modyfikować moduł nadając mu pożądany kształt. Zaczynając grę wszystkie moduły mają dokładnie taki sam kształt linii prostej, różnią się między sobą jednak liczbą połączonych ze sobą kul oraz umiejscowieniem zawiasów (są dwa zawiasy w każdym module, ale są trzy możliwe ułożenia zawiasów co daje dużą liczbę kombinacji). Gra zawiera 60 zadań o różnych stopniach trudności. 

Jak grać w grę "Złam to"?

Przy każdym zadaniu są narysowane wszystkie kule, aby wygrać gracz musi w taki sposób zmodyfikować swoje moduły z kulkami aby dokładnie odwzorować podany wzór. Niższe poziomy są tak zaprojektowane aby układanie odpowiednich wzorów zajęło graczowi około kilku minut, jednak im wyższy poziom tym gra staje się trudniejsza i czas rozwiązania pojedynczych zagadek się wydłuża. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest to, że ta gra nie zalicza się do wielu standardowych łamigłówek, które często da się rozwiązać za pomocą tak zwanej "metody prób i błędów". W tej zagadce logicznej gracz musi wykazać się przede wszystkim umiejętnością analizowania sytuacji problemowej, liczenia, myślenia przestrzennego, sprytu i ogromnymi pokładami wytrwałości. 

Wskazówki dla gracza.

Z własnego doświadczenia mogę podzielić się z Wami kilkoma wskazówkami, które na pewno ułatwią wam rozwiązywanie tych łamigłówek. Przede wszystkim dobrze jest zaczynać każde kolejne zadanie od wyprostowania wszystkich modułów - łatwiej będzie nam myśleć nad możliwymi rozwiązaniami. Nie rozwiązując zadań, też warto poćwiczyć swój umysł swobodnie zginając i przemieszczając moduły. No i pamiętajmy, że kolory mogą nas zmylić, najczęściej podobny układ kul co na zadaniu możemy dostać poprzez różne ułożenie różnych modułów. 

Podsumowanie.

Moim zdaniem gra "Złam to" jest wartą zakupienia łamigłówką zarówno dla amatorów jak i dla ludzi którzy interesują się tym tematem. Gra ta wymaga od nas naprawdę dużo myślenia i wyobraźni. A różne poziomy trudności zaspokoją apetyt każdego gracza.