Brains Ogród Japoński to jednoosobowa gra na zasadzie łamigłówki w formie puzzli – autorstwa doktora Reinera Knizii, niemieckiego projektanta gier planszowych. W grze wcielamy się w architekta projektującego ogród japoński, któremu logiczne myślenie oraz spryt pomoże w wykonaniu zadania. Gra ta angażuje naszą kreatywność,myślenie twórcze, uruchamia w naszych głowach proces analizowania i logicznego szukania odpowiednich rozwiązań. 

Z czego składa się gra Brains - Ogród Japoński?

Ta gra logiczna składa się z 50 łamigłówek umieszczonych na 25 dwustronnych kartach z zadaniami o różnym stopniu trudności. Oprócz kart z łamigłówkami otrzymujemy 7 puzzli, z których będziemy układali ogród japoński oraz instrukcję i książeczkę z podpowiedziami, oraz rozwiązaniami. 

Na czym polega gra Brains?

Naszym zadaniem w grze jest odpowiednie ułożenie puzzli z grafiką ogrodu japońskiego na polach kart z łamigłówkami. Puzzle trzeba układać w taki sposób aby spełniały wszystkie wymagania zawarte na planszy oznaczone symbolami. I tak musimy ułożyć puzzle w różny sposób na przykład tak aby przeprowadzić ścieżkę przez wskazaną ilość mostów lub do symbolu Yin-Yang, możliwości jest wiele. 

Jak zacząć grać?

Początek nie jest trudny, wystarczy wybrać jeden z puzzli z mapą i ułożyć go tak na planszy aby pasował do narysowanych na niej symboli. Nie powinniśmy mieć problemu również z ułożeniem kolejnych dwóch - trzech puzzli, jednak gdy na planszy musimy ułożyć pięć lub sześć puzzli z grafiką ogrodu japońskiego sprawa robi się bardziej skomplikowana i zdecydowanie nie łatwa. Trzeba mocno wysilić umysł a i to nie zawsze pomaga w pełni. W takich przypadkach z ratunkiem przychodzi nam dołączona do gry książeczka z podpowiedziami. 

Książeczka z podpowiedziami.

Gdy myślisz, że już więcej z siebie nie wykrzesasz i że twój umysł nie jest w stanie nic nowego wymyślić z ratunkiem przyjdzie nam książeczka z podpowiedziami i rozwiązaniami do plansz. Bardzo fajną opcją jest to, że w książeczce nie znajdziemy jedynie gotowych rozwiązań co znacznie by skróciło grę, ale też pozbawiło nas zabawy, a znajdują się tam również podpowiedzi. Podpowiedzi polegają na tym, że przy każdej planszy jest narysowane jaki powinien być pierwszy puzzel i gdzie powinien zostać ułożony. To daje nam bardzo dużo, gdyż znając ułożenie pierwszego puzzla dużo łatwiej będzie nam zbudować odpowiednią mapę, ale nie zepsuje nam to całej zabawy i nie odbierze przyjemności z rozwiązania zagadki. 

Podsumowując

Gra Brains - Ogród Japoński jest grą, którą warto kupić i mieć w swojej domowej biblioteczce z grami. Gra ta uruchamia procesy myślowe w naszych głowach, bawi i pozwala na miłe spędzenie wolnego czasu samotnie.