Rush Hour to gra wyprodukowana przez amerykańską firmę ThinkFun. Gra ta jest bardzo popularna, została wydana aż w 30 krajach i sprzedana w milionach egzemplarzy. Rush Hour to jednoosobowa łamigłówka zaprojektowana przez Nob Yoshigahara.

Jak powstała gra Rush Hour?

Pierwsza wersja gry miałą nazwę Tokyo Parking, która jednak zmieniła nazwę ze względu na konieczność dopasowania gry do rynku amerykańskiego. Nob Yoshigahara wraz z zespołem zaprojektowali grę składającą się z 40 zadań. Wersja polskojęzyczna tej popularnej łamigłówki pojawiła się pod koniec ubiegłego roku i została wydana przez wydawnictwo Egmont.

Z czego składa się gra Rush Hour?

Rush Hour składa się z 16 samochodzików w różnych kolorach i o różnych wielkościach: 1x2 lub 1x3, woreczka do transportu gry, podstawki z szufladką, kart z zadaniami i instrukcji gry.

Jak grać w tą łamigłówkę?

Celem gry Rush Hour jest wyjechanie czerwonego samochodu z zatłoczonego parkingu trzymając się jednej zasady - samochody mogą jeździć tylko do przodu i do tyłu. Każda karta z zadaniem posiada natomiast narysowany sposób ułożenia samochodów na "parkingu". Karty mają cztery różne stopnie trudności. A do zadania zawsze dołączone jest rozwiązanie - jeżeli nic sami nie damy rady wymyślić. Zasad jest bardzo mało, ale gra nie jest taka łatwa jak mogłoby się nam wydawać, owszem początkowe zadania na niższych poziomach są proste i bardziej nas rozgrzewają przed większym problemem logicznym niż sprawiają jakąkolwiek trudność, ale wyższe poziomy wymagają już od nas wiele sprytu, logicznego myślenia, cierpliwości i wytrwałości. A co jeszcze ważniejsze to analitycznego myślenia i umiejętności wyobrażenia sobie jakie ruchy powinniśmy wykonać aby nasz mały czerwony samochodzik mógł wreszcie opuścić ten zatłoczony parking. 

Podsumowanie

Grę Rush Hour zdecydowanie polecam. A mimo że jest to łamigłówka o tematyce samochodowej to myślę, że przypadnie do gustu zarówno mężczyznom jak i kobietom. Gra jest na tyle przyjemna i prosta że z powodzeniem mogą w nią grać również dzieci, dla których to będzie świetny trening logiki, cierpliwości i analizowania. Ta łamigłówka idealnie sprawdzi się również na długie podróże, czy nudne czekanie w kolejkach. A dzięki specjalnemu woreczkowi jest bardzo wygodna w transporcie. Możemy zabrać ją ze sobą dosłownie gdzie tylko zechcemy. Sposób rozwiązywania zadań w tej łamigłówce oparty jest przede wszystkim na umiejętności logicznego myślenia, ale z własnego doświadczenia wiem, że niekiedy najlepiej sprawdzi się zwykła stara metoda prób i błędów. Jedyne w co musimy się uzbroić to cierpliwość.