Dr Reiner Knizia to niemiecki projektant gier planszowych, zaprojektował ponad 200 gier i jest jednym z najbardziej cenionych i popularnych twórców tak lubianych przez nas planszówek. Doktor i tym razem nie zawiódł pokładanych w nim oczekiwań i przedstawił nam swoją nową grę. Jego propozycją jest Brains - mapa skarbów. 

Czym jest Brains Mapa skarbów?

Brains to zbiór 50 łamigłówek jednoosobowych o narastającym poziomie trudności oraz 8 puzzli obrazujących mapę skarbów, które aby rozwiązać będziemy musieli wykazać się przede wszystkim sprytem i logicznym myśleniem. Dopiero po rozwiązaniu łamigłówek i odpowiednim dopasowaniu puzzli będziemy mogli złożyć całą mapę skarbów. Zasada łamigłówek polega na zbudowaniu z puzzli ścieżki, która będzie przechodzić albo skrzyni, albo kończyć się znakiem X, i wiele innych. Gra Brains jest jednak zaprojektowana w sposób bardzo rozsądny i nie musimy się obawiać, że na samym końcu, gdy zostanie już tylko jeden element nagle okaże się, że coś jest nie tak i nie pasuje - a my nie będziemy wiedzieli czy pomyliliśmy się dopiero teraz czy już na samym początku. Doktor Reiner Knizia tak zaprojektował swoje łamigłówki i puzzle z mapą, że już po chwili gry możemy zauważyć pewne zależności i ograniczenia kart. Dzięki czemu dużo łatwiej układać nam odpowiednie kombinacje. 

Czym zachęci nas Brains - mapa skarbów?

Łamigłówki, w które miałam okazję grać jak do tej pory najczęściej zniechęcały mnie właśnie brakiem takich, można powiedzieć "podstawowych" ograniczeń, przez co sprawiały nieodparte wrażenie, że aby je przejść wystarczy mieć trochę szczęścia. Natomiast w omawianej przez nas grze Brains ma się poczucie, że wszystko wynika z naszej umiejętności myślenia logicznego i sprytu. Jeżeli mimo to potrzebujemy pomocy mamy pewien fortel zaprojektowany przez doktora czyli książeczkę podpowiedzi, gdzie dla każdego z zadań opisano położenie jednego kafelka. 

Minusy gry Brains.

Minusów praktycznie nie ma, jedyne na co mogę zwrócić uwagę to delikatne nierówności w grafice na łączeniach kafelków (np. fragmenty ścieżek nie spotykają się dokładnie).

Podsumowując

W mojej ocenie Brains: Mapa skrabów jest ciekawą nową pozycją wśród gier logicznych, jest również wygodna w transporcie, możemy na przykład zabrać pudełko logicznych zagadek ze sobą w długą podróż pociągiem, a ono z pewnością umili nam czas i pozwoli na poćwiczenie swojego umysłu i sprawdzenie samego siebie. Gra jest przyjemna, a jej poziom wysoki, ale nie niemożliwy co też jest ogromnym plusem tej gry.