Gry planszowe to wprost idealny sposób na rodzinny wieczór i wspólne spędzenie ze sobą czasu. Gry tego typu zbliżają ze sobą członków rodziny i stanowią dobry sposób na rozrywkę przede wszystkim w pochmurne, zimne i deszczowe dni. Dzięki ogromnej popularności gier planszowych w ostatnim czasie mamy szeroki wybór, ale jak wybrać taką grę żeby dobrze się przy niej bawił i kilkuletni maluch, babcia, młodzież i "ciocia Klocia"? Dlatego 3 z moich ulubionych propozycji przedstawiam poniżej:


Time's Up! Family

„Time's Up Family” to świetna gra rodzinna oparta na schemacie kalamburów, w której nie liczy się przede wszystkim wiedza i dobra zabawa. Aby wygrać trzeba odgadnąć jak najwięcej haseł. Gramy drużynowo dlatego przed rozpoczęciem gry trzeba podzielić się na drużyny - warto zadbać o to by drużyny były podobne, aby żadna nie miała przewagi już na początku. Gra składa się z trzech różnych etapów. W etapie pierwszym wybrany z drużyny gracz opisuje wylosowane hasła przy pomocy dowolnej liczby słów. W drugim etapie może użyć tylko jednego słowa. A w trzecim etapie gracze podpowiadają hasła wyłącznie za pomocą gestów i mimiki. Każda runda trwa 40 sekund, a czas odmierza specjalna klepsydra dołączona do zestawu. Gra ta przeznaczona jest dla 4 - 12 osób w wieku powyżej 8 lat, ale z mojego doświadczenia wiem, że i młodsze dzieci radzą sobie w niej wyśmienicie.

Kolejka

„Kolejka” to gra która przeniesie nas w lata 80. ubiegłego wieku, a więc okres PRL - który możemy wspominać z ogromnych kolejek do sklepów i niewystarczającej ilości towarów w sklepach. Gra wykonana jest w sposób wręcz genialny - cudownie dobrane zdjęcia i opisy wprost przenoszące nas do tych czasów, nawet przy kupnie gra jest opakowana w szary papier i związana sznurkiem. Naszym zadaniem jako graczy jest jedynie kupić wszystkie towary z listy zakupów, jednak nie jest to wcale takie proste, ponieważ wszystkie sklepy są puste, a o tym, jaki towar trafi danego dnia do sklepu dowiadujemy się dopiero po ustawieniu pionków w kolejkach. Najważniejsze w tej grze są tzw. przepychanki kolejkowe, które możemy inicjować za pomocą kart akcji. Gra przeznaczona jest dla 2 do 5 graczy w wieku powyżej 12 lat.

DiXit

Moją trzecią propozycją na rodzinne wieczory jest gra "DiXit" jest to gra w skojarzenia, która porusza wyobraźnię i uczy kreatywnego myślenia. W pudełku wersji podstawowej znajdziemy 84 karty z genialnymi wręcz i magicznymi ilustracjami, sześć drewnianych pionków-króliczków, 36 żetonów do głosowania oraz planszę, po której poruszać się będą króliczki - i na której będziemy zliczać punkty. Grę przetestowałam osobiście i uwielbiam. "DiXit" przeznaczony jest dla 3-6 graczy (ale zawsze możemy kupić dodatki) w wieku od 8 lat.